سنگ چینی ، درمورد سنگ چینی

0
733
سنگ چینی ، درمورد سنگ چینی
سنگ چینی ، درمورد سنگ چینی

سنگ چینی ، درمورد سنگ چینی

سنگ چینی ، درمورد سنگ چینی

سنگ چینی  بیشتر دارای بلورهای درشت سفید و یا خاکستری روشن تا کرم میباشد.
کانی  تشکیل دهنده این نوع سنگ کلسیت می باشد ولی در برخی از سنگ های چینی نیز کوارتز وجود دارد که با افزایش آن میزان سختی سنگ نیز زیادتر می شود.
مقاومت خمشی این نوع سنگ بین شش تا پانزده مگاپاسکال و مقاومت کششی آن به طورمتوسط چهار مگاپاسکال است.میزان تخلخل این نوع سنگ بسیار کم است و بین ۳ /۰ تا ۲/ ۱ درصدمی باشد.

سنگ چینی چه کاربردی دارد

این سنگ ها در سال های گذشته در فضاهای مختلف پروژه های ساختمانی استفاده میشده است اما بعد از مدتی که استفاده از آنها به شدت کم شد دلیل آن هم تنوع زیاد سنگ تراورتن بود.
کاربرد سنگ چینی در نما و فضای خارجی کاملا فنی و صحیح است و این نوع سنگ از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب در جایگاهی بین گرانیت و تراورتن است . و این ویژگی به معنی این است که نه به اندازه سنگ تراورتن جذب کننده و نه به اندازه گرانیت نچسب می باشد.
در این بین سنگ سیرجان به علت مقاوت بسیار بالایی که دارد همچنین طرح زیبایش هنوز به صورت  عمده استفاده می شود و طرفداران خاص خود را دارد. این سنگ از تاحدودی از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است.
سنگ کریستال و سنگ چینی به تازگی به صورت سنگ اسلب فرآوری و بریده می شوند که امکان استفاده از آنها در فضاهای شیک داخلی را بوجود آورده است.
همانطور که یادآور شدیم سنگ‌ چینی دارای تنوع رنگ پایینی است وتنها عیب این سنگ نیز همین مورد است. این سنگ معمولاً به رنگ سفید و یا رنگ سفید با هاله یا رگه‌های زرد می‌باشد.
سنگ چینی توسط دستگاه های برش سنگ نرم بریده می شود و معمولا نیاز به توری و رزین خاصی ندارد چراکه دارای تخلخل و رگه های خالی بسیار کم است
برای اطمینان از مقاومت سنگ در طول سالهای دراز و عمر بالای آن از سنگ ضخیم تر یعنی هشت سانتی متری استفاده کرده اند.

تفاوت سنگ مرمریت وچینی

موارد کاربرد سنگ چینی

استفاده از این سنگ از دوران های گذشته در ایران رایج بوده بخصوص در مناطق گرمسیر بدلیل رنگ روشن آن که نما را از گرما در امان نگه می دار
در سالهای قدیم میزان استفاده از سنگ چینی در ساختمان سازی مخصوصاً در نما بسیار گسترده بود اما به دلیل ناکارآمدی این سنگ در نما و نداشتن تنوع رنگ مناسب، توسط سنگ تراورتن و سایر کالاهای مشابه جایگزین شد و به همین علت تولید آن طی سال‌های گذشته به شدت دچار افت شده است.

سنگ چینی در فضای خارجی

 اگر توجه کرده باشید سنگ چینی نمای اصلی بسیاری از ساختمانهای قدیمی مخصوصا در مناطق گرمسیر استفاده میشود.چرا که رنگ روشن این سنگ موجب می شود تا گرمای زیادی در نما جذب نشود و همین امر موجب میشود تا ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد.مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی به طور متوسط خوب و قابل اعتناست.
انتخاب این سنگ از یک طرف کمک میکند  تا شما بتوانید نمایی تداعی کننده رنگ سفید یخ را طراحی کنید .از طرف دیگر مقاومت بالای سنگ امکان داده که از آن در چنین فضایی استفاده شود.البته برای جلوگیری از  لیزخوردگی ،روی سنگ را کاملاً تیشه ای کرده اند.

سنگ چینی در فضای داخلی

در حال حاضر سنگ چینی برای فضای داخلی مُد نمی باشد. یک قسمت آن به این موضوع بر میگردد چون سنگ چینی دارای رنگهای سفید و خنثی و سرد می باشد.
سنگ چینی فضای داخل را به آن گرما و جذابیتی که مورد نظر طراح است نمی تواند برساند. دلیل دیگر اینکه این سنگ را کارخانه هایی با کیفیت ساب و برش پایین فرآوری کرده اند و ما عادت کرده ایم . چینی را با کیفیت فرآوری بد و بیشتر در ابعاد بیست سانتیمتر طولی و در مکانهای درجه چندم ببینیم.
این یک عامل مهم روانی است که خواستار سنگ چینی را در فضاهای داخلی به حداقل میرساند . اما بعید نیست در آینده با فرآوری خوب و در ابعاد بزرگ دوباره مُد شود و بتواند جایگاه تازه ای برای خودش دست وپا کند. خوش شانسی و اتفاقی که در سالهای اخیر برای تراورتن افتاد در خانه سنگهای چینی را هم بکوبد.
پدیده رد شدن نور از سنگ، پدیده بسیار جذابی در معماری سنتی و مدرن است هرچند این پدیده مخصوص مرمرهاست و در آینده بحث آن خواهد آمد اما در بعضی از سنگهای چینی هم وجود دارد و سنگ چینی در این خاصیت تا حدودی با سنگهای مرمر شریک است و یکه تازی سنگ مرمر را تحت تأثیر قرار داده.

خرید سنگ چینی

فروش سنگ چینی

خرید سنگ چینی 

قیمت سنگ چینی

سنگ چینی

سنگ چینی چیست؟
انواع سنگ چینی

سنگ چینی را بشناسید

سنگ کریستال

فروش سنگ کریستال

خرید سنگ کریستال

قیمت سنگ کریستال