گرانیت چیست؟

0
584
گرانیت چیست؟
گرانیت چیست؟

گرانیت چیست؟

گرانیت چیست؟

سنگ گرانیت نوعی سنگ آتشفشانی است که بر اثر فوران ماگما که به سطح زمین می‌رسد و سرد می‌شود و عمل تشکیل سنگ در زیر زمین و در پوسته زمین (یک الی یک و نیم کیلومتری) اتفاق می‌افتد، یکی از مهم‌ترین سنگ‌های تزئینی سنگ گرانیت هستند. این سنگ به دلیل مقاومت بالایی که دارد در نمای خانه ها کاربرد بسیار دارد. از سنگ گرانیت برای ساخت مجسمه و آثار هنری نیز استفاده می‌شود. غیر از این موارد گفته شده میتوان از این سنگ برای نمای بیرونی خانه نیز استفاده کرد. گرانیت از سنگ کوآرتز، فلدپاست پتاسیم (مواد معدنی که حاوی سدیم هستند)، پلاژیوکلاز و بیوتیت، آهک و عناصر شیمیایی دیگری تشکیل شده است. در آن رنگ های طوسی و صورتی دیده می‌شود. نمونه ی کاربرد سنگ گرانیت را میتوان در بسیاری از معبدهای هندو و بناهای مصری دید.

ویژگی‌های سنگ گرانیت

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که سنگ گرانیت دارد و آن را از سنگ‌های دیگر متمایز می‎کند، سختی این سنگ  است. ولی باید یاد آور شد کارکردن با این سنگ از کار با سنگ مرمر هم سخت‌تر است؛ زیرا به سختی فرم و شکلی که شما مد نظر دارید را به خود می‌گیرد. به همین دلیل این سنگ در گذشته کاربرد زیادی نداشته. یکی از نکات خوبی که میتوان برای سنگ گرانیت گفت این است که در مقابل مواد اسیدی و مواد شوینده به راحتی از بین نمی‌رود و مقاومت بالایی دارد. درحالی که اسید ها ‌می‌توانند به راحتی به سنگ مرمر آسیب جدی وارد کنند. به این منظور از سنگ گرانیت برای کفپوش آشپزخانه یا سرویس بهداشتی، بیشتر استفاده می‌شود.

درباره ی سنگ مرمریت بخوانید

تفاوت های سنگ مرمر با گرانیت

سنگ گرانیت نوعی سنگ‌ آذرین است که در زیر زمین تشکیل می‌شود؛ اما مرمر از جمله سنگ های دگرگونی است که بیشتر از کربنات سدیم تشکیل شده . مرمر در اصل با فرایند دگرگونی سنگ های رسوبی مانند سنگ آهک و سنگ دولومیت تشکیل میشود. که در نتیجه از ترکیب این سنگ ها و از طریق فرایندی کربنات سدیم دوباره به کریستال های سنگی تبدیل می‌شوند. سنگ مرمر بیشتر از  گل، صدف، جلبک، مواد معدنی که پس از سالیان سال محکم شده‌اند و به مرمر تبدیل شده‌اند.  این فرایند در نهایت موجب تشکیل موزاییکی از سنگ‌های آهکی و دولومیتی می‌شود. در سنگ گرانیت دانه هایی دیده می‌شود این درحالی است که سنگ مرمر از جمله سنگ های یکدست است و همان‌طور که اشاره شد، گرانیت سنگ سخت و غیرانعطاف‌پذیری است:

به سختی برش می‌خورد.

به سختی می‌توان این سنگ را براق کرد.

به سختی می‌شکند و مقاومت بالایی دارد.

سنگ خارا

گرانیت سخت شکل میگیرد و  در مقایسه با سنگ مرمر عمر بیشتری دارد. گرانیت بیشتر در مکان هایی کاربرد دارد که انسان با آن سرو کار دارد مثلا آشپزخانه و سرویس بهداشتی. به همین علت در فرودگاه‌ ها، مراکز تجاری و هتل ها بیشتر کاربرد دارد. براقیت سنگ گرانیت دربرابر سنگ مرمر دوام بیشتری دارد و در برابر انواع اسید مقاومت بالایی را از خود نشان میدهد و  برای همین میتوان از این سنگ به عنوان سنگ راه پله ها نیز استفاده کرد. اما این نکته نیز قابل گفتن است که گرانیت در برابر لکه مقاومت کمتری دارد. سنگ مرمر مقاومت بیشتری در برابر لکه چربی دارد؛ ولی مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی و اسیدی ندارد.معمولاً از مرمر برای داخل خانه و از گرانیت برای بیرون آن استفاده می‌شود.

درباره کاربرد سنگ چینی بدانید 

فروش سنگ گرانیت

مهم‌ترین روش های پوشش سنگی برای خارج از خانه موارد زیر هستند:

طرح استفاده از سنگ های شکسته

با استفاده از حرارت بالا سنگ نصب می‌شود.

تکنیک bocciardatura که باعث می‌شود مقاومت سنگ بیشتر شود و سطح صیقلی‌تری داشته باشد.

تکنیک صیقلی که با خراش و صاف‌کردن سطح سنگ را صیقلی می‌کنند.

گرانیت در نمای داخل

برای مکان های مختلف از جمله بانک و هتل نیز استفاده می‌شود و زیبایی خاصی به فضا می‌دهد.

طرز تمیزکردن گرانیت

گرانیت را باید بیشتر صیقلی و براق کرد. که برای این کار بیشتر از برس های کوچک مخصوص استفاده می‌شود. هر کدام از لایه ها به تنهایی تمیز می‌شود و بلافاصله برق می‌افتد.

صنایع سنگ اورانوسارائه دهنده سنگهای چینی ، مرمریت و گرانیت


گرانیت نهبندان ، گرانیت قرمز یزد ، گرانیت ، سنگ گرانیت ، گرانیت سفید زاهدان ، گرانیت سبز اردستان ، گرانیت قرمز اردستان ، گرانیت فیروزه ای مشهد ، گرانیت سبز جنگلی ، گرانیت هلویی زنحان ، گرانیت هلویی تابیاد ، گرانیت سفید نطنز ، گرانیت مشکی تویسرکان ، گرانیت کاهویی بیرجند ، گرانیت مشکی تویسرکان ، گرانیت مشکی الموت ، گرانیت مشکی پیرانشهر ، گرانیت مشکی تربیت ، گرانیت مشکی چاپان ، گرانیت مشکی سرکان ، گرانیت سفید تکاب ، گرانیت مروارید مشهد ، گرانیت مودالیت ، گرانیت سندلوس ، گرانیت سبز یزد ، گرانیت دلیکاتوس ، گرانیت دانه اناری بیرجند ، گرانیت تن براون ، گرانیت بازالت ،  اورو متالیکوس ، گرانیت آزول ماکاباس ، گرانیت آبی نروژ ، گرانیت شاهین دژ ، گرانیت شقایق نهبندان ، گرانیت صورتی زنجان ، گرانیت طلایی مهاباد ، گرانیت قرمز رنگین کمان ، گرانیت کارمن رد ، سنگ گرانیت ماسکالو زونه ، گرانیت ماگما بلک ، گرانیت ماگما گلد ، گرانیت مپل رد چین ، گرانیت مراغه ، گرانیت اسپراخان ، سنگ گرانیت بالتیک براون ، گرانیت سندلوس ، سنگ گرانیت سودالیت ، سنگ گرانیت فیوژن فایر ، گرانیت خرمدره ، گرانیت بهاره زنجان ، گرانیت قرمز اصفهان